صفحه ها
دسته
دوستان وبلاگي
منابع و ماخذ وبلاگ
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 306508
تعداد نوشته ها : 352
تعداد نظرات : 72
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

لحظه به لحظه با روحِ خدا تا پیروزی:
هجدهم بهمن 1357

پژوهشگر: حسین صدیقی

چکیده: از آنجا که تلویزیون در اشغال نظامیان بود ، گروهی از کارکنان اعتصابی تلویزیون ترتیبی دادند که رویدادهای انقلاب از کانال خاصی تحت عنوان « کانال ده » ، یا « کانال انقلاب » پخش شود مسئولیت نصب و راه‌اندازی کانال تلویزیونی انقلاب را در دهه فجر « 12 تا 22 بهمن » آقای شکرالله حیدری به عهده داشته است .

18 بهمن 1357 9 ربیع‌الاول 1399

حضرت امام خمینی در نامه‌ای خطاب به حجت‌الاسلام محمودی از پیام‌های تبریک روحانیون و مردم ورامین و دعوت از معظم‌له برای تشریف فرمایی به آن سامان تشکر کردند .
صحیفه ج 6 ، ص 90
***

محمود هاشمی معاون فرماندار قم استعفای خود را به امام خمینی تقدیم کرد. از سوی امام به مهندس بازرگان توصیه شد او را در مقام خود ابقا کند .
اطلاعات 18/11/1357 ص 2
***

حجت‌الاسلام دکتر محمد مفتح در مورد این که چرا امام خمینی هنگام بازگشت به ایران در پاسخ به این سؤال خبرنگار که از ورود به ایران چه احساسی دارید ؟ ایشان فرمودند " احساسی ندارم " چنین گفت :
"برای امام خمینی که سال‌ها عمرشان را صرف مبارزات ملی کرده‌اند چه احساسی می‌تواند گویاتر از این باشد که جان در کف و با قبول تمام مخاطرات تصمیم گرفتند که به ایران برگردند تا در کنار مردم مسلمان ایران باشند ، بعلاوه برغم توصیه‌های اطرافیان که عزیمت ایشان را به بهشت‌زهرا به دلیل ازدحام و مخاطرات احتمالی منع می‌کردند ایشان با قبول همه این مخاطرات به بهشت‌زهرا رفتند تا خاطره شهدا را زنده کنند و با وجود ضعف شدید ناشی از ازدحام باز هم تأکید کردند که لازم است در دیدار مجروحین در بیمارستان هزار تختخوابی(بیمارستان امام خمینی کنونی) بروند و لذا صرف نظر از دیدگاههای فکری ایشان ، این رفتارها می‌تواند مبین احساس عمیق رهبر انقلاب نسبت به مردم و مملکت باشد . "
دکتر مفتح در ادامه به این سخن امام استناد کرد که می‌فرمایند « کسی که به مسلمین و جامعه بشری رهبری دارد همیشه باید جهان عمومی و منافع مردم را در نظر بگیرد و از جهان خصوصی و عواطف شخصی چشم بپوشد »
اطلاعات 18/11/1357 ، ص 8
***

صبح امروز جمعی از قضات وکلای دادگستری در مدرسه علوی به حضور امام خمینی رسیدند و پشتیبانی خود را از انقلاب اسلامی و رهبری انقلاب اعلام داشتند. در این ملاقات امام خمینی طی سخنانی به وضع اسفناک کشور اشاره کردند و متذکر شدند که قضات و وکلا در آینده در بازسازی کشور وظایف خطیری به عهده خواهند داشت .
امام خمینی ضمن اشاره به وضع نابسامان قوه قضاییه در گذشته گفتند در آینده کلیه فاسدان و کسانیکه از بیت‌المال مردم سوء استفاده کرده در دادگستری محاکمه خواهند شد و در رأس این اشخاص شاه قرار دارد . ما از کشوری که شاه در آنجا به سر می‌برد خواهیم خواست او را تحویل دهد تا محاکمه و مجازات شود . اما اگر آنها از استرداد وی خودداری کردند در دادگستری او را غیابا محاکمه کرده و پس از محکومیت اموال او را ضبط خواهیم کرد .
صحیفه امام ج 6 ص 91
اطلاعات 19/11/1357 ص 2
کیهان 19/11/1357 ص 3

***
احمد مفتی‌زاده و جمعی از مردم کردستان در مدرسه علوی به حضور امام خمینی رسیدند. در این دیدار حضرت امام خمینی طی تأکید بر وحدت شیعه و سنی فرمودند « بر همه لازم است که دست به دست هم بدهیم و از آن اشتباهاتی که در سابق بوده دست برداریم و دستهایی که ما را جدا کنند قطع کنیم »
صحیفه امام – جلد ششم ص 95
کیهان 18/11/1357 ص 2
***

آیت‌الله سید هاشم موسوی و آیت‌الله عابدی از علماء زنجان با امام خمینی در محل مدرسه علوی دیدار کردند . در این دیدار امام خمینی از اوضاع زنجان استفسار فرمودند .
کیهان 18/11/1357 ص 5
***

کارگران کارخانه‌های سیمان ، شرکت نفت ، گاز و پتروشیمی ، چیت‌سازی ، کارکنان راه‌آهن ، بانک ملی ، بانک مرکزی و جامعه ورزشکاران تهران و پرسنل نیروهای زمینی و هوایی در محل مدرسه علوی – اقامتگاه امام خمینی – با معظم له دیدار کردند . گروههای شرکت کننده مراتب پشتیبانی خود را از رهبر انقلاب اسلامی و نخست‌وزیر دولت موقت اعلام داشتند »
کیهان 19/11/1357 ص 9
***

امام خمینی ضمن یک سخنرانی تلویزیونی نقش رسانه‌های همگانی را در گسترش فرهنگ و پیشبرد یک اجتماع سالم ستودند. امام در این نطق که مستقیما از شبکه تلویزیونی کارکنان اعتصابی رادیو تلویزیون پخش شد فرمودند :
« دستگاههایی در این مملکت بوده و هست که بایستی در خدمت مردم می‌بودند . ولی رژیم غاصب و فاسد در گذشته از آنها در راه هدفهای نامشروع خود و گسترش فساد استفاده کرده است »
امام خمینی در پایان برای کارکنان رادیو – تلویزیون و مطبوعات ملی ، آرزوی موفقیت و خدمت بیشتر در راه مردم کردند .
صحیفه امام ج 6 ، ص 93
کیهان 19/11/1357 ، ص 2
***

از آنجا که تلویزیون در اشغال نظامیان بود ، گروهی از کارکنان اعتصابی تلویزیون ترتیبی دادند که رویدادهای انقلاب از کانال خاصی تحت عنوان « کانال ده » ، یا « کانال انقلاب » پخش شود مسئولیت نصب و راه‌اندازی کانال تلویزیونی انقلاب را در دهه فجر « 12 تا 22 بهمن » آقای شکرالله حیدری به عهده داشته است .
صحیفه امام جلد ششم ، ص 93
کیهان 19/11/1357 ، ص 2

منبع :

http://www.irdc.ir

 


سه شنبه بیست و دوم 11 1387
X